From: GCM Track <gcmtrack@gmail.com>
Date: Tue, May 8, 2012 at 4:20 PM
Subject: New Meet - TJ Penultimate Experience - NO VICTOR CAHOON TRACK CLASSIC

Hello Everyone,

 

We've changed the location of the meet on Saturday. We will now be attending the Thomas Jefferson Penultimate Experience, instead of the Victor Cahoo Track Classic at Osbourne Park HS. 

 

This meet allows for more entries and give more kids/athletes the opportunity to compete on the final weekend before district championship especially with the weather expecting to be in high 70's.

 

 

Place: TJHSST 

Address: 6560 Braddock Rd, Alexandria, Va. 22312

Bus Departs:   7:45AM

Meet Starts:    9:00AM

Expect Finish: 4:30PM

 


Please see entries below. If, you cannot make the meet - please let me know by 9AM tomorrow morning - Wednesday May 9th, 2012.

 

TJ Penultimate Experience Invite
May 12th, 2012
Schedule of Events:
Girls followed Boys unless indicated otherwise

Running Events:
Time: Event:
9:00 am - 3200m All sections
10:10 am 100 / 110m High hurdles Sections on Time
10:50 am 100m Sections on Time
11:30 3200m Relay Sections on Time

Rolling schedule from here on:
1600m Run - Sections on Time
400m Relay - Sections on Time
400m Dash - Sections on Time
300m Hurdles - Sections on Time
800m Run - Sections on Time
200m Dash - Sections on Time
1600m Relay - Sections on Time

Field Events:
Time: Event:
9am Girls High Jump followed by Boys
4 attempts no final in shot, discus, long and triple jumps
Girls and Boys Long Jump followed by Triple jump; one runway per gender
Boys Discus followed by Girls
Girls shot followed by Boys
Boys Pole Vault followed by Girls

TJ Penultimate Experience: George C. Marshall Entries

You are entered in this meet. Your entries are below as of 05/08/2012 16:00:43 EDT. 

High School Boys 1600 Meter Run

-

Sean Ryan

4:57.69

-

Nicholas Zirkle

5:02.30

-

Mackenzie Haight

4:37.57

High School Boys 3200 Meter Run

-

Noah Follin

11:02.80

-

Alex Handley

11:41.54

-

Connor J Warde

11:26.77

High School Boys 800 Meter Run

-

Nicholas Robinson

2:12.96

-

Keaton Cintorino

2:07.46

-

Brendan Baker

2:10.41

High School Boys 110 Meter Hurdles

-

Jason Patrick Tinio

19.84

-

Peter Morrissey

19.23

-

Leonid Alexandiov

21.05

-

Matthew Colwell

17.76

High School Boys 300 Meter Hurdles

-

Peter Morrissey

46.90

-

Stuart McKenzie

45.72

-

Matthew Colwell

47.22

High School Boys High Jump

-

Shane Doherty

-

Ryan T Medric

6-0

High School Boys Long Jump

-

Andrew White

18-10

-

Cristian Rice

18-6.25

-

Ryan T Medric

21-4

High School Boys Triple Jump

-

Louis Fernandez

40-11.5

-

Cristian Rice

37-8.5

-

Ryan T Medric

42-10.5

High School Boys 4x100 Meter Relay

-

Relay Team A

0) Jonathan Gracia  0) Cristian Rice  0) Andrew White  0) Louis Fernandez  

46.07

High School Boys 4x800 Meter Relay

-

Relay Team A

0) Brendan Baker  0) Stuart McKenzie  0) Keaton Cintorino  0) Saweel Ahmed  

8:45.31

High School Boys 100 Meter Dash

-

Jonathan Gracia

12.01

-

Louis Fernandez

11.53

-

Andrew White

11.84

-

Cristian Rice

12.43

High School Boys 200 Meter Dash

-

Jonathan Gracia

24.52

-

Louis Fernandez

23.93

-

Andrew White

24.23

-

Cristian Rice

24.29

High School Boys 400 Meter Dash

-

Saweel Ahmed

55.14

-

Shane Doherty

56.94

-

Creston Singer

59.94

High School Boys Discus

-

Abel Gebregziabher

79-1

-

Zackery Brooks

128-0

-

Jordan Shumate

79-11

High School Boys Shot Put

-

Federico Monticelli

46-3

-

Zackery Brooks

41-0

-

Derek Hann

29-0

High School Girls 1600 Meter Run

-

Olivia Martin

5:39.99

-

Yekaterina Gilbo

5:38.64

-

Zoe Scopa

5:44.99

High School Girls 3200 Meter Run

-

Emily Casey

13:57.89

-

Katherine Randazzo

13:29.68

-

Pernille Sletbjerg

14:04.26

High School Girls 800 Meter Run

-

Annika Dirkse

2:31.58

-

Jamie Olesker

2:51.88

-

Pernille Sletbjerg

2:51.06

High School Girls 100 Meter Hurdles

-

Juliana Laszakovits

19.13

-

Madeleine Lewsen

16.60

-

Alexandra Sandlin

16.71

High School Girls 300 Meter Hurdles

-

Juliana Laszakovits

55.15

-

Sarah Carlson

54.36

-

Skyler Abriola

56.96

High School Girls High Jump

-

Juliana Laszakovits

4-10

-

Madeleine Lewsen

4-6

-

Skyler Abriola

4-8

High School Girls Long Jump

-

Madeleine Lewsen

14-6.75

-

Skyler Abriola

12-10.25

-

Katrina E Uher

13-10.5

High School Girls Triple Jump

-

Madeleine Lewsen

32-4.25

-

Alexandra Sandlin

29-8.5

-

Sarah Carlson

27-10

High School Girls 4x100 Meter Relay

-

Relay Team A

0) Sarah Carlson  0) Alexandra Sandlin  0) Claudia Castaneda  0) Katrina E Uher  

54.22

High School Girls 100 Meter Dash

-

Claudia Castaneda

13.72

-

Alexandra Sandlin

14.54

-

Sarah Carlson

13.83

-

Katrina E Uher

14.44

High School Girls 200 Meter Dash

-

Claudia Castaneda

28.63

-

Anna Thillairajah

28.58

-

Katrina E Uher

28.95

High School Girls 400 Meter Dash

-

Anna Thillairajah

1:04.60

High School Girls Discus

-

Alexandra Sandlin

90-9

-

Amanda L Foley

56-1

-

Amanda T Kousen

79-0

High School Girls Shot Put

-

Tangie Shaw

28-5.25

-

Amanda L Foley

26-5.5

-

Amanda T Kousen

30-4.5


--

Thanks,
 
Clifford C. Wong
Head Track and Field Coach
George C. Marshall HS
Ph: 301-793-2900
Em: gcmtrack@gmail.com
Site: www.gcmtrackandfield.com

Picture Site: http://marshalltrackandfield.shutterfly.com/

U-Tube: http://www.youtube.com/GCMTRACK

Facebook: http://www.facebook.com/pages/George-C-Marshall-High-Track-and-Field/120870674642935